Diskutovať budú: Valerij Kupka (rusista a prekladateľ) a Peter Mihoč (evanjelický biskup). Moderuje: Jakub Lenart.
Ukrajina krváca. Vojna Vladimíra Putina proti nášmu východnému susedovi zmenila v krátkom okamihu celý svet. Slovensko ako nárazníková krajina čelí vlne utečencov z Ukrajiny a prejavuje obdivuhodnú solidaritu a pomoc. Prvotný šok opadáva a realita vojny sa stáva každodennou skúsenosťou. Ako nepoľaviť v prejavoch solidarity s utečencami? Čo robiť a ako konať, aby sme z tejto skúsenosti vyšli ako spoločenstvo lepší a silnejší? Ako môže v tejto súvislosti pomôcť kultúra a kultúrna výmena?
Má vojna Ruska proti Ukrajine aj religiózny rozmer? Prečo ruská pravoslávna cirkev podporuje vojnu? Na tieto otázky sa pokúsime zodpovedať spoločne s našimi hosťami.
Podujatie bude prebiehať v súlade s platnými pandemickými opatreniami.
Organizátori: Bašta – kultúrno-komunitné centrum v Bardejove, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Diskutovať budú: Robert Bezák (emeritný biskup), Richard Stanke (herec), Henrieta Mičkovicová (herečka) a Martin Bútora (sociológ a bývalý diplomat). Moderuje: Zuzana Wienk (Bystriny).
Ako prežívame a rozumieme ruskej invázii na Ukrajine? Prečo a ako sa angažujeme? Čo čaká Ukrajinu a celý svet? Je koniec tohto najväčšieho konfliktu v Európe po druhej svetovej vojne v nedohľadne? Ako sa v ňom vyznať? O týchto otázkach budeme diskutovať s emeritným biskupom Robertom Bezákom, hercom Richardom Stankem, herečkou Henrietou Mičkovicovou a s odborníkom na zahraničnú politiku, ktorého meno čoskoro potvrdíme.
Pripravili sme pre vás aj umelecký program: inscenované čítanie textov z divadelných hier, ktoré sa viažu k aktuálnej téme.
Organizátori: Akropola Kremnica, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Diskutovať budú: Michal Vašečka (sociológ, odborne sa zameriava na etnické, rasové a migračné štúdiá, ako aj otázky populizmu, extrémizmu a občianskej spoločnosti), Ján Orlovský (riaditeľ migračného úradu Ministerstva vnútra SR) a Zuzana Števulová (aktivistka, právnička a výkonná riaditeľka Ligy za ľudské práva).
Poďme sa rozprávať o migrácii.
Ako je na Slovensku zadefinovaný proces integrácie cudzincov?
Aké sú u nás postoje verejnosti k migrácii a integrácii cudzincov?
Ako utečenci z Ukrajiny (a cudzinci vo všeobecnosti) vnímajú Slovensko?
Čo budeme robiť? Ako sa znova neocitnúť pod vládou agresora, či už fašistického Nemecka alebo bývalého Sovietskeho zväzu, po ktorom túži okrem Putina aj čoraz viac Slovákov? Čo prežívame a čo nás čaká v súvislosti s masívnou vlnou migrácie vojnových utečencov?
Diskusia bude prebiehať v súlade s platnými pandemickými opatreniami.
Organizátori: Lýceum, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Diskutovať budú: Miroslava Sawiris (expertka na zahraničné vzťahy, hybridné hrozby a strategickú komunikáciu) a Michal Trnka (expert na dezinformácie, Gerulata Technologies). Moderuje: Juraj Rizman.
Lži, hoaxy, dezinformácie sú v hybridnej vojne Ruska arzenálom psychologických vplyvových operácií. Ako funguje ich demagogická mechanika? Aké sú ich ciele? Ako vznikol zoznam 150 šíriteľov proruskej propagandy a čo je jeho cieľom?
Ako je možné, že sme celé roky v hybridnej vojne pod paľbou pro-kremeľskej propagandy nechránení? Stanú sa algoritmy sociálnych sietí zbraňami hromadného ničenia racionálnej diskusie? Čo s tým vieme urobiť ako jednotlivci a čo s tým bude robiť štát? Naši hostia sa nám tieto otázky pokúsia zodpovedať.
Organizátori: Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Diskutovať budú: Eduard Heger (predseda vlády SR), Eva Kocanová (koordinátorka dobrovoľníkov Ubľa), Annamária Gnipová (koordinátorka dobrovoľníkov, Gréckokatolícka charita) a plk. Mgr. Peter Kovalík (veliteľ, krajský riaditeľ HaZZ, Prešovský kraj).
Verejná diskusia s premiérom Eduardom Hegerom o ruskej invázii na Ukrajinu. K premiérovi sa pridajú Eva Kocanová (koordinátorka dobrovoľníkov v Ubli), Annamária Gnipová (koordinátorka dobrovoľníkov, Gréckokatolícka charita) a plk. Mgr. Peter Kovalík (veliteľ, krajský riaditeľ hasičov v Prešovskom kraji), ktorí zabezpečovali od prvého dňa pomoc pre utečencov na slovensko-ukrajinskej hranici. Priblížia nám, s čím sa stretávali a ako to môžeme spolu zvládnuť.
Podujatie bude prebiehať v súlade s platnými pandemickými opatreniami.
Organizátori: Zastavme ich bratia!, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Diskutovať budú: Juraj Marušiak (politológ SAV), Victor Breiner (poradca ministra obrany pre hybridné hrozby) a Fedor Blaščák (filozof a aktivista). Moderuje: Bohdan Smieška.
Rusko vedie hybridnú vojnu proti západu a v nej je Slovensko obzvlášť zraniteľné. Aké stratégie a techniky Rusko používa? Ako sa na Slovensku etablovali rôzni neštátni aktéri proruskej propagandy? Aké sú jej ciele?
Sú tejto novej situácii problémom proruské postoje niektorých slovenských politikov alebo skôr fakt, že to ich voliči chcú počuť? Prečo tak veľká časť slovenskej spoločnosti politicky sympatizuje s Ruskom? Ako sa zmenia ich politické postoje v dôsledku vojny, ktorú Rusko vedie proti celému slobodnému svetu?
Aký odkaz v kolektívnej pamäti slovenskej spoločnosti zanechali udalosti roku 1968 a nasledujúce obdobie normalizácie?
Podujatie bude prebiehať v súlade s platnými pandemickými opatreniami.
Organizátori: Podivný barón, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Podujatie sa koná s podporou Fondu na podporu umenia.
Diskutovať budú: Eduard Heger (predseda vlády SR), Martin Šuster (ekonomický analytik Plánu obnovy) a Andrej Bán (reportér). Moderuje: Zuzana Wienk (Bystriny o.z.).
Vojna na Ukrajine – čo nás čaká?
Verejná diskusia s premiérom Eduardom Hegerom a ekonomickým analytikom Plánu obnovy, Martinom Šusterom o tom, čo nás čaká a aká by mala byť naša odozva na túto neprijateľnú ruskú inváziu. Reportér Andrej Bán, ktorý navštívili nielen Ukrajinu, ale mnohé iné krajiny počas krvavých konfliktov priblíži, čo sa na Ukrajine deje a kde robí demokratické spoločenstvo chyby pri ich riešení.
Podujatie bude prebiehať v súlade s platnými pandemickými opatreniami.
Organizátori: Zastavme ich bratia!, Kino Úsmev, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Diskutovať budú: Róbert Vancel (politológ UMB) Silvia Cochová (Centrum dobrovoľníctva BB) a Pavol Žilinčík (právnik). Moderuje: Peter Terem.
Prečo sme Ukrajinu ako nášho suseda na Slovensku veľmi nevnímali a mali aj tendenciu podceňovať? Aký je politický príbeh transformácie Ukrajiny od vzniku štátu, cez oranžovú revolúciu a Euromajdan až po vojnu na Donbase, okupáciu Krymu a súčasnú vojnu, ktorú proti nej vedie Rusko? Ako sa Ukrajina pripravovala na vstup do EÚ? Aké reformy v oblasti justície sa na Ukrajine podarilo zrealizovať?
Státisíce utečencov z Ukrajiny vytvorili na Slovensku vlnu solidarity a pomoci. Aká je situácia v Banskej Bystrici? Nepreháňame, ak povieme, že slovo "dobrovoľník" by malo byť slovom roka 2022?
Podujatie bude prebiehať v súlade s platnými pandemickými opatreniami.
Organizátori: Záhrada, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Podujatie sa koná s podporou Fondu na podporu umenia.
Diskutovať budú: Grigorij Mesežnikov (slovenský politológ s rusko-ukrajinskými koreňmi), Michal Vašečka (sociológ), Martin Dráb (dobrovoľník). Moderuje: Zuzana Wienk.
Naši hostia sa budú počas diskusie venovať momentálnej situácii na Ukrajine a budú hľadať odpoveď na otázku, čo pre Slovensko znamená dianie u našich východných susedov, pričom budú diskutovať o alternatívach vývoja tohto vojnového konfliktu.
Vstupné: zadarmo
Organizátori: Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Podujatie sa koná v rámci projektu Malý Berlín 2021, ktorý z verejných zdrojov podporilo Mesto Trnava.
Diskutovať budú: Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja, Jozef Hašto, psychiater a Róbert Bezák. Moderuje: Fedor Blaščák.
Ukrajina krváca. Kolektívna duša sveta trpí. Vojna Vladimíra Putina proti nášmu východnému susedovi zmenila v krátkom okamihu celý svet. Slovensko ako nárazníková krajina čelí vlne utečencov z Ukrajiny a prejavuje obdivuhodnú solidaritu a pomoc. Prvotný šok z vojny opadáva a realita vojny sa stáva súčasťou každodennosti.
Má vojna Ruska proti Ukrajine aj religiózny rozmer? Prečo ruská pravoslávna cirkev podporuje vojnu Vladimíra Putina? Ako sa dá porozumieť zlu?
Čo robiť a ako konať, aby sme z tejto skúsenosti vyšli ako spoločenstvo lepší a silnejší? Ako vyliečiť dušu spoločnosti postihnutej traumou? Ako nepoľaviť v prejavoch solidarity s utečencami?
Vstupné: zadarmo
Organizátori: Malý Berlín, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Podujatie sa koná v rámci projektu Malý Berlín 2021, ktorý z verejných zdrojov podporilo Mesto Trnava.
Moderátorka diskusie, Zuzana Wienk, privíta prezidentku Slovenskej republiky, Zuzanu Čaputovú, publicistu, Martina Milana Šimečku a vikára provinciála Saleziánov, dona Petra Jacka SDB.
Invázia Ruskej federácie na Ukrajinu konfrontuje celý slobodný svet aj Slovensko opäť s fundamentálnymi otázkami: Kto sme? Aká je hodnota slobody a demokracie? Čo nás spája a ako konať? Naši hostia budú diskutovať o tom, ako uchopiť tieto výzvy a nájsť spoľahlivý kompas – v pondelok 21. marca 2022 o 19.00 hod. v Sále Činohry SND.
Pred diskusiou zaznie inscenované čítanie dramatických textov v podaní hercov Činohry SND – Jany Kovalčíkovej a Richarda Stankeho.
Ukrajinské ľudové piesne predstaví hudobné zoskupenie „Čuješ, brat môj“ – v aranžmáne Ľubice Čekovskej.
Organizátori: Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny, Činohra SND.
Diskutujú: Juraj Rizman, Miroslava Sawirisexpertka na zahraničné vzťahy, hybridné hrozby a strategickú komunikáciu, Globsec a Marian Majer štátny tajomník Ministerstva obrany SR.
Čo budeme robiť? Ako sa znova neocitnúť pod vládou agresora, či už fašistického Nemecka alebo bývalého Sovietskeho zväzu, po ktorom túži okrem Putina aj čoraz viac Slovákov? Ako je možné, že sme celé roky v hybridnej vojne pod paľbou pro-kremeľskej propagandy úplne nechránení? Čo s tým vieme urobiť ako jednotlivci a čo s tým bude robiť štát? Naši hostia sa nám tieto otázky pokúsia zodpovedať.
Vstupné: dobrovoľné
Diskusia bude prebiehať v súlade s platnými pandemickými opatreniami.
Diskutujú: Milan Majerský – predseda Prešovského samosprávneho kraja, Ján Hanzo – historik a riaditeľ Divadla Jonáša Záborského v Prešove a Katarína Koščová – hudobníčka a aktivistka. Moderuje: Lukáš Maťufka.
Vojna Vladimíra Putina proti nášmu východnému susedovi zmenila v krátkom okamihu celý svet. Slovensko ako nárazníková krajina čelí vlne utečencov z Ukrajiny, ktorej dopady pomáhajú zmierňovať tisíce dobrovoľníkov, dotknuté samosprávy, mimovládne organizácie aj štátne orgány. Zároveň je Slovensko bojiskom hybridnej vojny. Prostredníctvom sociálnych sietí sa šíria dezinformácie a verejnú mienku ovplyvňujú proruské naratívy.
Prečo sa nás to dotýka a ako by sme mali reagovať? Ako zvláda východ Slovenska utečeneckú vlnu? Prečo nesmieme poľaviť v prejavoch solidarity s Ukrajinou? Čo znamená vojna na Ukrajine pre našu slobodu a bezpečnosť?
Vstupné: dobrovoľné
V diskusii vystúpi aj Igor Andrejčák, riaditeľ Spojenej školy Tarasa Ševčenka v Prešove, jedinej školy na Slovensku s ukrajinským vyučovacím jazykom.
Podujatie bude prebiehať v súlade s platnými pandemickými opatreniami.
Podujatie sa koná s podporou Fondu na podporu umenia.
Ako je to možné? Prečo sme to nechali dospieť tak ďaleko? Ako by mal demokratický svet reagovať? Čo znamená kríza pre nás?
V mene občianskej iniciatívy „Zastavme ich bratia!“ sa o týchto otázkach bude rozprávať Zuzana Wienk s tými najpovolanejšími, ktorí v tejto kríze vedú našu krajinu: premiérom Eduardom Hegerom a ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom.
FacebookRuský režim vidí v Európe svoju korisť, ktorú mu vložia do rúk naše vnútorné nezhody. Naším veľkým problémom v tejto situácii nie sú ani tak proruské postoje niektorých slovenských politikov, ale to, prečo to ich voliči chcú počuť.
S teológom Michalom Havranom a filozofom Fedorom Blaščákom diskutujeme o tom, aké sú intelektuálne korene Putinovho imperializmu a prečo má aj v súčasnej situácii vojny na Ukrajine tento politický prúd na Slovensku veľkú podporu.
Na úvod podujatia zaznie inscenované čítanie z diel Antiteroristická operácia od ukrajinského režiséra Andiy May a Majdanské denníky od ukrajinskej autorky Natálie Vorožbyt v podaní Michala Kolejáka. V diskusii vystúpi tiež Iryna Rybovich, zástupkyňa ukrajinskej komunity v Žiline.
Facebook